خبرگزاری فارس: آهنگسازان و خوانندگان سرودهای انقلابی به همت مؤسسه نغمه شهر شب گذشته در فرهنگسرای هنر تجلیل شدند.

به گزارش خبرنگار فارس، در این مراسم که به همت موسسه نغمه شهر وابسته به سازمان فرهنگی وهنری شهرداری تهران در فرهنگسرای هنر برگزار شد،"حسن ریاحی" و "ساعد باقری" آهنگساز و ترانه سرای سرود ملی جمهوری اسلامی،"محمد بیگلری پور" آهنگساز سمفونی انقلاب،"جمشید جم" خواننده ترانه یار دبستانی من، "فریدون خشنود" و"رضا رویگری" آهنگساز و خواننده سرود ای ایران،"حمید شاهنگیان" آهنگساز سرود خمینی ای امام،"علی کردبچه" و علی نعمتی از رهبران موزیک نظام، تجلیل شدند. 
این مراسم با شعرخوانی مشفق کاشانی آغاز شد و سپس این شاعر درباره نحوه شکل گیری سرود جمهوری اسلامی گفت : اولین سرود ملی با شعر ابوالقاسم حالت و آهنگسازی محمدبیگلری پور به دلیل طولانی بودن زمان اجرا بسیار وقت گیر بود و به همین دلیل تصمیم گرفته شد که سرود ملی تغییر پیدا کند و به همین منظور به شورای شعر سازمان صدا و سیما متشکل از زنده یاد مهرداد اوستا،سپیده کاشانی ،محمود شاهرخی و ساعد باقری آثاری را ارائه دادیم و در نهایت سروده ساعد باقری مورد تایید قرار گرفت و با حضور حسن ریاحی، بنده و شعر ساعد باقری سرود " مهر خاوران" با عشق به میهن خلق شد. 
بیگلری پور آهنگساز سمفونی انقلاب و یکی از کسانی که در این مراسم تجلیل شد در ادامه مراسم درباره اولین سرود انقلاب گفت : به همراه ابوالقاسم حالت حدود دوماه شبانه روز روی شعر و آهنگ اولین سرود انقلاب اسلامی کار کردیم تا اینکه روز اول فروردین 58 خدمت حضرت امام رفتم و مورد تایید ایشان هم قرار گرفت و از آن پس 255 سرود برای جنگ ساختم. 
احمد مسجد جامعی رئیس کمسیون فرهنگی شورای شهر تهران یکی از حاضران در این مراسم بود که درباره ویژگی آثار پدیدآورندگان سرودهای انقلابی گفت : نخستین حرکت ها در زمینه شکل گیری سرودهای انقلاب نیمه دوم سال 57 به وجود آمد و این در حالی است که پیش از این سرود حماسی وجود نداشت و بیشتر از آهنگهای عزاداری به این منظور استفاده می شد. اما در سال 57 و پس از واقعه 17 شهریور فضای جدیدی به وجود آمد و سرودهای تاثیر گذاری چون "خمینی ای امام"،"ایران ایران" و ... ساخته شد. 
وی در ادامه با اشاره به دیگر گروه‌های حرفه‌ای موسیقی افزود: اما همزمان با این حرکت گروه های حرفه‌ای دیگری هم وجود داشت که توانستند حرکت تازه‌ای در حوزه موسیقی اجتماعی به وجود آورند و به این ترتیب نوعی از موسیقی که از زمان مشروطیت آغاز شده بود با حضور استادانی چون محمدرضا شجریان، محمدرضا لطفی،هوشنگ کامکار،پرویز مشکاتیان و حسین علیزاده تداوم یافت. 
وی در ادامه درباره موسیقی پاپ نیز خاطر نشان کرد : در همان دوران موسیقی پاپ نیز با آهنگ "والا پیامدار محمد" با صدای فرهاد مهراد به بهترین شکل حضور یافت و پس از آن آثار ماندگاری نیز در این زمینه خلق شد. 
رئیس کمسیون فرهنگی شورای شهر تهران در ادامه با تأکید بر لزوم نگهداری این آثار در موزه گفت : با توجه به شکل گیری موزه موسیقی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری بسیار خوب است که از مجموع این آثار در موزه نگهداری شود. 
وی با اشاره به سرودهایی که در نقاط مختلف ایران ساخته شده افزود:به دلیل اینکه تهران در آن زمان مرکز توجه بود به سرودهایی که در مناطق مختلف ساخته شده بود توجهی نشد و خوب است که با یک تیم تحقیق کارآمد انواع موسیقی آن دوران را در مراکز استان ها بیابیم و در موزه موسیقی ثبت کنیم. 
شعرخوانی ساعد باقری ،اجرای سرود یار دبستای به خوانندگی جمشید جم و همچنین اجرای گروه موسیقی راز و نیاز به سرپرستی و خوانندگی سالارعقیلی از دیگر برنامه های آیین بانگ آزادی بود و در ادامه مراسم از آهنگسازان و خوانندگان سرودهای انقلاب تجلیل شد. 

فارس نیوز 


سه شنبه هشتم 11 1387
X